a) 4 (m-n) ^2+4m (m-n)

b) 5x (x-y) - 2 (y-x) ^2

v) (y+7) ^2-2 (y+10) (y+4)

g) (x-5) (6+4x) - 3 (1-x) ^2

+3
Ответы (1)
  1. 4 апреля, 21:02
    0
    a) 4 (m-n) ² + 4m (m-n) = (m-n) (4m-4n+4m) = (m-n) (8m-4n) = 4 (m-n) (2m-n)

    b) 5x (x-y) - 2 (y-x) ² = (y-x) (-5x-2y+2x) = (y-x) (-2y-3x) = (x-y) (2y+3x)

    v) (y+7) ² - 2 (y+10) (y+4) = y ²+14y+49-2 (y²+14y+40) = y²+14y+49-2y²-24y-80 = - y²-14y-31

    g) (x-5) (6+4x) - 3 (1-x) ² = 6x+4x ²-30-20x-3 (1-2x+x²) = 4x²-14x-30-3+6x-3x² = x² - 8x-33