F (x) = (2x-4) ^3 (x+1) ^2

+1
Ответы (1)
  1. 10 апреля, 11:27
    0
    F' (x) = 3 (2x-4) ²*2 * (x+1) ²+2 (x+1) * (2x-4) ³ = (2x-4) ² (x+1) * [6 (x+1) + 2 (2x-4) ]=

    = (2x-4) ² (x+1) (6x+6+4x-8) = (2x-4) ² (x+1) (10x-2)