Cos² (2 п-t) + cos² (2 п+t)

+3
Ответы (1)
  1. 20 февраля, 23:02
    0
    1. cos^2 (/pi+t) + cos^2 (/pi-t) =

    =cos (/pi+t) * cos (/pi+t) + cos (/pi-t) * cos (/pi-t) =

    = (-cos (t)) ^2 + (-cos (t)) ^2=2cos^2 (t)

    2. cos (2/pi-t) - sin (3/pi/2+t) = 1

    cost+cost=1

    2cost=1

    cost=1/2; t=/pi/3

    3. sin (2/pi-t) - cos (3/pi+t) - 1=0

    -sint-cos (/pi+t) = - 1

    -sint+cost=-1

    sint-cost=1

    sint [-1; 1]; cos[-1; 1] = > sint=1: cost=0

    t=/pi/2