3 (х-4) (х+2) + (3 х-1) (5-х)

+3
Ответы (2)
  1. 24 ноября, 19:06
    0
    3 (x2+2x-4x-8) + (15x-3x2-5+x) = 3x2+6x-12x-24+15x-3x2-5+x=10x-29
  2. 24 ноября, 22:22
    0
    3 (х-4) (х+2) + (3 х-1) (5-х) =

    (3x-12) * (x+2) + 15x-3x^2-5+1x=

    =3x^2+6x-12x-24+15x-3x^2-5+1x=

    =6x-12x-24+15x-5+x=

    =10x-29