Спростити вираз (x-2) (x+2) + 2x+5

+4
Ответы (2)
  1. 28 декабря, 12:02
    0
    2x+2x-2x-4+2x+5=4x+1
  2. 28 декабря, 12:19
    0
    Х²-2²+2 х+5=х²-4+2 х+5=х²+2 х+1 = (х+1) ²