12^2 - (х+7) ^2 - (5-x) (19+x)

+5
Ответы (1)
  1. 11 августа, 19:51
    0
    12^2 - (х+7) ^2 - (5-x) (19+x) =

    144 - (х²+14 х+49) - (95-5 х-19 х-х²) = 144-х²-14 х-49-95+5 х+19 х+х²=10 х