Открывайте скобку

(х-4) ³

+2
Ответы (1)
  1. 7 марта, 01:20
    0
    Куб разности

    (а - с) ³ = а³ - 3 а²с + 3 ас² - с³

    (x - 4) ^3 = x^3 - 12x^2 + 48x - 64