1a) 4 (1-2x) - 3 (2x-1) = 21, б) 5x-6 (1-x) - 2x=-3x

2a) 7 (x-1) - 2 (2x+5) = 2x-10, б) 6 (2x-3) + 2 (5-4x) = 2 (x-1)

+3
Ответы (1)
  1. 5 августа, 09:46
    0
    1a)

    4 (1-2x) - 3 (2x-1) = 21

    4-8x-6x+3=21

    -14x=21-3-4

    -14x=14

    x=-1

    2a)

    7 (x-1) - 2 (2x+5) = 2x-10

    7x-7-4x-10=2x-10

    7x-4x-2x=10-10+7

    x=7

    b)

    5x-6 (1-x) - 2x=-3x

    5x-6+6x-2x=-3x

    5x+6x-2x+3x=6

    12x=6

    x=6/12

    x=1/2

    x=0.5