Упростите выражение

а) - 2x (1-x) + (2x-3) (x-1)

б) 4 (1+3x) ²-24x

в) (x+4) (x-4) - (x-3) ²

+1
Ответы (1)
  1. 27 августа, 17:38
    0
    A) 2x (x-1) + (2x-3) (x-1) = (x-1) (4x-3) = 4x^2-7x+3

    б) 4+24x+36x^2-24x=36x^2+4

    в) x^2-16-x^2+6x-9=6x-25