Х+9/х2-3 х-10 - х+15/х2-25 - 1/х+2 = 0

+4
Ответы (1)
  1. 6 июля, 04:48
    0
    1) х^2 - 3 х - 10 = (x - 5) (x + 2)

    D = 9 + 40 = 49 = 7^2

    X1 = (3 + 7) : 2 = 5

    X2 = (3 - 7) : 2 = - 2

    2) x^2 - 25 = (x - 5) (x + 5)

    3) общий знаменатель (Х - 5) (Х + 5) (Х + 2)

    Х не равен 5; (- 5) ; (- 2)

    4) (Х + 9) (Х + 5) - (Х + 15) (Х + 2) - (х^2 - 25) = 0

    А) (Х + 9) (Х + 5) = х^2 + 5 х + 9 х + 45 = х^2 + 14 х + 45

    Б) - (Х + 15) (Х + 2) = - (х^2 + 2 х + 15 х + 30) = - х^2 - 17 х - 30

    В) - (х^2 - 25) = - х^2 + 25

    С) х^2 + 14 х + 45 - х^2 - 17 х - 30 - х^2 + 25 = 0

    - x^2 - 3x + 40 = 0

    X^2 + 3x - 40 = 0

    D = 9 + 160 = 169 = 13^2

    X1 = (- 3 + 13) : 2 = 5 (не подходит)

    Х2 = (- 3 - 13) : 2 = - 8

    Ответ (- 8)