2 (2x-3) + (7x-13) + 3 (5-2x) = 6 (x-1)

+3
Ответы (2)
  1. 30 ноября, 04:16
    0
    2 (2x-3) + (7x-13) + 3 (5-2x) = 6 (x-1)

    4x-6+7x-13+15-6x=6x-6

    4x+7x-6x-6x=6+13-15+6

    -x=10

    x=10
  2. 30 ноября, 04:38
    0
    4x - 6 + 7x - 13 + 15 - 6x = 6x - 6

    5x - 4 = 6x - 6

    5x - 6x = - 6 + 4

    -x = - 2

    x = 2