A (b-c) - (c-b)

A (2+b) - (c-b)

5x-5y-ax+ay

+2
Ответы (1)
  1. 7 апреля, 21:33
    0
    A (b-c) - (c-b) = ab-ac-c+b

    a (2+b) - (c-b) = 2a+ab-c+b

    5x-5y-ax+ay=5 (x-y) - a (x-y) = (x-y) (5-a)