2*3^x+1-4*3^x-2=150 и 2*3^x+1-2*3^2-x=56

+3
Ответы (1)
  1. 8 марта, 23:29
    0
    2*3^x+1-4*3^x-2=150, 2*3*3^x-4*3^x/9=150, 2*27*3^x-4*3^x=1350, 3^x * (54-4) = 1350, 3^x*50=1350, 3^x=27, 3^x=3^3, x=3

    2*3^x+1-2*3^2-x=56, 2 * (3^x*3-9/3^x) = 56, 3*3^x-9/3^x=28, 3*3^2x-9=28*3^x, 3*3^2x-28*3^x=9, 3^x * (3*3^2-28) = 9, 3^x * (27-28) = 9, - 3^x=9, - 3^x = (-3) ^2, x=2