X+2-3x+8 = x

x+2 x+2

+5
Ответы (1)
  1. 13 января, 22:29
    0
    (х+2) (х+2) - 3 х-8=х

    х*х+4 х+4-3 х-8=х

    х*х+4 х-4 х=8-4

    х*х=4

    х=+2, х = - 2