5x + (3x-3) = 6x+11 3a - (10+5a) = 54 (x-7) - (2x+9) = - 13 0,6 + (0,5y-1) = y+0,5

+5
Ответы (1)
  1. 27 сентября, 14:23
    0
    5x + (3x-3) = 6x+11

    5 х+3 х-3=6 х+11

    5 х+3 х-6 х=11+3

    2 х=14

    х=7

    3a - (10+5a) = 54

    3 а-10-5 а=54

    3 а-5 а=54-10

    -2 а=44

    а=-22

    (x-7) - (2x+9) = - 13

    х-7-2 х-9=-13

    -х=-13+7+9

    -х=3

    х=-3

    0,6 + (0,5y-1) = y+0,5

    0,6+0,5 у-1=у+0,58

    0,5 у-у=0,58-0,6+1

    -0,5 у=-4,42

    у=8,84