sin²2α + cos²2α+ctg²5α=

+4
Ответы (1)
  1. 5 апреля, 07:28
    0
    sin²2α + cos²2α=1

    1+ctg^2 (5a) = 1+cos^ (5a) / sin^2 (5a) = sin^2 (5a) + cos^2 (5a) / sin^2 (5a) = 1/sin^2 (5a)