a / (a+с) - 2 ас / (a^2-с^2) + с / (а-с)

+3
Ответы (1)
  1. 23 мая, 06:27
    0
    a (a-c) - 2ac+c (a+c) / (a+c) (a-c) = a^2-ac-2ac+ca+c^2 / (a+c) (a-c) = (a-c) (a-c) / (a+c) (a-c) = a-c/a+c