4-5 (3X+2.5) = 3X+9.5

+1
Ответы (1)
  1. 24 апреля, 21:23
    0
    4-5 (3X+2.5) = 3X+9.5 4-15 х-12,5=3 х+9,5 - 15 х-3 х=9,5+12,5-4 - 18 х=18 х=18: (-18) х=-1