А) (a+4) ^2-2a (3a-4) б) (а+2 б) (а+6) ^2

+3
Ответы (1)
  1. 22 октября, 09:56
    0
    А) a^2 + 8a + 16 - 6a^2 + 8a = - 5a^2 + 16a + 16

    б) (а + 2b) (a^2 + 12a + 36) = a^3 + 12a^2 + 36a + 2b*a^2 + 24ab + 72b