1. 2 х^3+7x^2+7x+2=0

2. x^3-5x^2-5x+1=0

3. (x-1) ^3=x (x+2) ^2-9

+4
Ответы (1)
  1. 3 ноября, 02:10
    0
    1.

    делители 2=+-1,+-2

    х=-1

    2 х3+7 х2+7 х+2:х+1=2 х2+5 х+2

    (х+1) (2 х2+5 х+2) = 0

    2 х2+5 х+2=0

    д=25-16=3*3

    х = (-5+3) / 4=-0,5

    х = (-5-3) / 4=-2