12 - (4x-18) = (36 ➕4x) ➕ (18-6x)

+2
Ответы (1)
  1. 26 мая, 04:02
    0
    12-4x+18=36=4x+18-6x

    -4x-4x+6x=18-12-18

    2x=-12

    x=-6