2 (x-2) (x+2) = (x+4) (x-4) + (x-3) (x+3) + x

+4
Ответы (1)
  1. 6 мая, 02:27
    0
    2 (x²-4) = (x²-16) + (x²-9) + x

    2x²-8=2x²-21+x

    2x²-2x²-x=-21+8

    -x=-13

    x=13