3 а (в-2) / 6 (в-2) ^2.

+3
Ответы (1)
  1. 15 апреля, 01:11
    -2
    3a (b-2) / 6 (b-2) ²=a (b-2) / 2 (b-2) (b-2) = a/2 (b-2) = a / (2b-4)