F (x) = (3-2x) (2x+3), F (-2)

+3
Ответы (1)
  1. 19 марта, 07:15
    0
    F (x) = (3-2x) (2x+3)

    f (-2) = [3-2 * (-2) ] * [ 2 * (-2) + 3] = 7 * (-1) = - 7