8a (a+b) + a (a+b) = ?

km+kn+9m+9n=?

+3
Ответы (1)
  1. 19 сентября, 13:34
    0
    8a (a+b) + a (a+b) = (a+b) (8a+a) = 9a (a+b)

    km+kn+9m+9n = k (m+n) + 9 (m+n) = (m+n) (k+9)