Вычислите: 7tg p/6 ctg p/6.

2sin p/6 tg p/4.

3tg p/4 tg p/3

+1
Ответы (1)
  1. 23 апреля, 19:41
    0
    7tg p/6 ctg p/6=7. 2sin p/6 tgp/4=2*1/2*1=1. 3tg p/4 tg p/3=3*V3.