9 - 7 (x+4) (4-x) - (1-4x) = 15

+1
Ответы (1)
  1. 15 января, 15:03
    0
    9x^2 - 7 * (16-x^2) - (1-8x+16x^2) = 15

    9x^2 - 112+7x^2-1+8x-16x^2-15=0

    8x-128=0

    x+16=0

    х=-16