1) 2-3 (x+2) = 5-2x. 2) 3-5 (x+1) = 6-4x. 3) 0.2-2 (x+1) = 0.4x. 4) 0.4x=0.4-2 (x+2). 5) 4x-5.5=5x-3 (2x-1.5). 6) 4-5 (3x+2.5) = 3x=9.5. 7) 5 (2=1.5x) - 0.5x=24. 8). 3 (0.5x-4) = 8.5x=18

+5
Ответы (1)
  1. 30 июля, 20:02
    0
    1) 2-3 (x+2) = 5-2x

    2-3x-6=5-2x

    -3x+2x=5-2+6

    -x=9

    x=-9

    2) 3-5 (x+1) = 6-4x

    3-5x-1=6-4x

    -5x+4x=6-3+1

    x=4

    3) 0.2-2 (x+1) = 0.4x

    0.2-2x-2=0.4x

    -2x-0.4x=2-0.2

    -2.4x=1.8

    x=-0.75

    4) 0.4x=0.4-2 (x+2)

    0.4x=0.4-2x-4

    0.4x+2x=0.4-4

    2.4x=-3.6

    x=-1.5

    5) 4x-5.5=5x-3 (2x-1.5)

    4x-5.5=5x-6x+4.5

    4x-5x+6x=4.5+5.5

    5x=10

    x=2