2 (a-b) + a (a-b) =

7 (x+y) - a (x+y) =

2 (a-b) + c (b-a) =

2a (b-3) - 5c (3-b) =

(m+1) - m (m+1) =

x (y-z) ² + (z-y) ²=

4 (m+n) + (m+n) =

2 (x-y) - a (x-y) =

+4
Ответы (1)
  1. 21 марта, 11:57
    0
    1) 2a-2b+a^2-ab

    2) 7x+7y-ax-ay

    3) 2a-2b+cb-ca

    4) 2ab-6-15 c-5cb

    1) (m+1) - (m^2-1) = (m+1) - (m-1) (m+1) = m-1