Е) 9 k^2+128k+4b^2=?

+1
Ответы (1)
  1. 8 августа, 11:26
    0
    9k² + 12*b*k + 4b² = (3k) ² + 12bk + (2b) ² = (3k + 2b) ² = (3k + 2b) (3k + 2b)