16*8 (2+3x) равно 2 (4x-1)

+3
Ответы (1)
  1. 1 января, 01:48
    0
    128 (2+3 х) = 8 х-2

    256+384 х-8 х+2=0

    258+376 х=0

    376 х=-256

    х=-0,68