6^x+6^ (x+1) = 2^x+2^ (x+1) + 2^ (x+2)

+2
Ответы (2)
  1. 31 января, 05:52
    0
    6^х • (1 + 6) = 2^х • (1 + 2 + 4)

    6^х • 7 = 2^х • 7

    6^х = 2^х

    Х = 0
  2. 31 января, 07:40
    0
    6^x+6^ (x+1) = 6^x * (1+6) = 7*6^x

    2^x+2^ (x+1) + 2^ (x+2) = 2^x * (1+2+4) = 7*2^x

    7*6^x=7*2^x

    (6/2) ^x=1

    3^x=1

    x=0