7class

Спростити вираз

a) (х-1) (х^2-2x+2)

b) (a+2) (a-5) + 3a

c) 3x (x-6) + (2x^2+14)

d) (a-b) (a-3) + 2a (1-a)

+2
Ответы (1)
  1. 11 февраля, 16:27
    0
    A) (х-1) (х^2-2x+2) = x^3 + 2x^2 + 2x - 2x^2 + 2x - 2 = x^3 + 4x - 2

    b) (a+2) (a-5) + 3a = a^2 - 5a + 2a - 10 + 3a = a^2 - 10

    c) 3x (x-6) + (2x^2+14) = 3x^2 - 18x + 2x^2 + 14 = 5x^2 - 18x + 14

    d) (a-b) (a-3) + 2a (1-a) = a^2 - 3a - ab + 3b + 2a - 2a^2 = - a^2 - a - ab + 3b