3/a+3-7/a-3+21/a^2-9

+3
Ответы (1)
  1. 30 апреля, 17:25
    0
    3 / (a+3) - 7 / (a-3) + 21 / (aˇ2-9) = 3 / (a+3) - 7 / (a-3) + 21 / (a+3) (a-3) =

    = (3a-9-7a-21+21) / (aˇ2-9) = (-4a-9) / (aˇ2-9)