X-2/5+2x-5/4+4x-1/20=4x

+1
Ответы (1)
  1. 19 ноября, 05:40
    0
    20 х-8+40 х-25+80 х-1=4 х

    20 х+40 х+80 х-4 х=8+25+1

    136 х=34

    4 х=0

    х=-4