А) 4 (1,5 х-3) - 5,5 х=10

б) (х+1) (х+2) - х^2=5 х+4

в) х * (х-1) - х (х-3) = 12

г) 0,6 х=0,3-3 * (х+2,5)

д) 3 * (х-1) = 3 х-4 * (8 х+1)

е) 8 * (х-8) + 2 * (1-2 х) = 11

ж) (х-4) ^2=х^2-16

з) (х+1) ^2=х^2+1

+4
Ответы (1)
  1. 23 января, 09:43
    0
    а) 4 (1,5 х-3) - 5,5 х=106 х-12-5,5 х-10=0

    0,5 х-22=0

    0,5 х=22

    х=22/0,5

    х=44

    б) (х+1) (х+2) - х^2=5 х+4

    х^2+2 х+х+2-х^2-5 х-4=0

    -2 х-2=0

    -2 ч=2

    х=2 / (-2)

    х=-1

    в) х * (х-1) - х (х-3) = 12

    х ^2-х-х^2+3 х=12

    2 х=12

    х=12/2

    х=6

    г) 0,6 х=0,3-3 * (х+2,5)

    0,6 х=0,3-3 х-7,5

    0,6 х+3 х=0,3-7,5

    3,6 х=-7,2

    х=-7,2/3,6

    х=-2

    д) 3 * (х-1) = 3 х-4 * (8 х+1)

    3 х-3=3 х-32 х-4

    3 х-3 х+32 х=3-4

    32 х=-1

    х=-1/32

    х=

    е) 8 * (х-8) + 2 * (1-2 х) = 11

    8 х-64+2-4 х=11

    4 х-62=11

    4 х=11+62

    4 х=73

    х=73/4

    х=18,25

    ж) (х-4) ^2=х^2-16

    х ^2-8 х+16=х^2-16

    х^2-8 х+16-х^2+16=0

    -8 х+32=0

    32=8 х

    32/8=х

    4=х

    х=4

    з) (х+1) ^2=х^2+1

    х ^2+2 х+1=х^2+1

    х^2+2 х+1-х^2-1=0

    2 х=0

    х=0