2 х2-х (2 х-5y) - y (2 х-y)

+1
Ответы (1)
  1. 10 декабря, 08:19
    0
    2x^2 - 2x^2 + 5xy - 2xy + y^2 = 3xy + y^2 = y * (3x + y)