2^3*2^5

(7^4) 3

4^9:4^3

a^2*b^5*c^3*a^9*c^2

(a^6*b^7*c^7 : (b^6*a^3*c^8)

9^3*3^7 : 27^2

4^7 : 4^6

8^6*27*2^3*3^2

7^8*49^3 : 7^12

+5
Ответы (1)
  1. 19 ноября, 03:47
    0
    1) 2³ * 2⁵ = 2³⁺⁵ = 2⁸

    2) (7⁴) ³ = 7¹²

    3) 4⁹ : 4³ = 4⁹⁻³ = 4⁶

    4) a² b⁵ c³ a⁹ c² = a²⁺⁹ b⁵ c³⁺² = a¹¹ b⁵ c⁵

    5) (a⁶ b⁷ c⁷) : (b⁶ a³ c⁸) = a⁶⁻³ b⁷⁻⁶ c⁷⁻⁸ = a³ b c⁻¹ = a³ b

    c

    6) 9³ * 3⁷ : 27² = 9³ * 3⁷ : (9*3) ² = 9³ * 3⁷ : (9² * 3²) = 9³⁻² * 3⁷⁻² =

    =9 * 3⁵ = 3² * 3⁵ = 3²⁺⁵ = 3⁷

    7) 4⁷ : 4⁶ = 4⁷⁻⁶ = 4

    8) 8⁶ * 27 * 2³ * 3² = (2³) ⁶ * 3³ * 2³ * 3² = 2¹⁸⁺³ * 3³⁺² = 2²¹ * 3⁵

    9) 7⁸ * 49³ : 7¹² = 7⁸ * (7²) ³ : 7¹² = 7⁸⁺⁶⁻¹² = 7² = 49