В) 2 (x+4) - x (x-5) = 7 (x-8)

г) (3/x-5) + (8/x) = 2

д) + 6=x

+4
Ответы (1)
  1. 10 июля, 05:25
    0
    В) 2 х+8-х²+5 х=7 х-56

    -х²+2 х-7 х+5 х+8+56=0

    -х²+64=0

    х²=64

    х=√64

    х1=8

    х2=-8

    г) 3 / (х-5) + 8/х=2

    3 х+8 х-40-2 х²+10 х=0

    -2 х²+21 х-40=0

    Д=441-320=121

    х1 = (-21+11) / - 4=10/4=5/2=2,5

    х2 = (-21-11) / - 4=32/4=8

    д) (√х+6) ²=х²

    х+6=х²

    х²-х-6=0

    Д=1+24=25

    х1 = (1+5) / 2=3

    х2 = (1-5) / 2=-2