Сократите дроби:

(2a^2-10a-ab+5b) / (3a^2-14a-5)

+4
Ответы (1)
  1. 12 июня, 23:20
    0
    [2a (a-5) - b (a-5) ]/3 (a-5) (a+1/3) = (a-5) (2a-b) / 3 (a-5) (a+1/3) = (2a-b) / (3a+1)