3 х-6=х+4 х + (х-20) + 3 х=180 5 х-22=2 х+14 х + (х+24) = 5 х

+5
Ответы (1)
  1. 4 февраля, 21:40
    0
    1 - 3 х-6=х+4 2 х=10 Х=5 2 - Х + (х-20) + 3 х=180 5 х=200 Х=40 3 - 5 х-22=2 х+14 3 х=36 Х=12 4 - Х + (х+24) = 5 х - 3 х=-24 Х=8