5 х-10+2 (3-х) = - х + 2 (4 + х)

+5
Ответы (2)
  1. 18 июня, 07:37
    0
    5x-4-2x=-x+8+2x

    2x=12

    x=6
  2. 18 июня, 08:59
    0
    5 х-10+6-2 х=-х+8+2 х

    5 х-2 х+х-2 х=8+10-6

    2 х=12

    х=12/2

    х=6