Х^2+3 х-3=3 х + (-2+х^2)

+4
Ответы (1)
  1. 18 апреля, 16:06
    0
    X^2+3x-3=3x + (-2+x^2) =

    x^2+3x-3=3x-2+x^2=

    x^2+3x-3-3x+2-x^2=-3+2=-1