2b/a+1 - 5b/3 (a+1). 3a/4 (b-1) - 8a/b-1

+4
Ответы (1)
  1. 23 марта, 20:50
    0
    1) (6b-5b) / 3 (a+1) = b/3 (a+1)

    2) (3a-32a) / 4 (b-1) = - 29a/4 (b-1) = 29a/4 (1-b)