5 х + (3 х+2) = (4 х-8) + х+20

+1
Ответы (2)
  1. 17 мая, 09:09
    0
    8x+2=5x+12

    8x-5x=12-2

    3x=10

    x=3,33
  2. 17 мая, 10:48
    0
    5 х + (3 х+2) = (4 х-8) + х+20

    5 х+3 х+2=4 х-8+х+20

    8 х+2=5 х+12

    8 х-5 х=12-2

    3 х=10

    х=10:3

    х=3 1/3