1 / (x-4) + 1 / (x-2) = 1 / (x+4) + 1 / (x-5)

+2
Ответы (1)
  1. 17 января, 07:34
    0
    1 / (x-2) (x+2) + 1 / (x-2) = (x-5) + (x+4) / (x+4) (x-5) = (x-2)