А) 12 х (х-3) = (6-х) (х+2)

б) (х+4) (х+1) = х - (х-2) (2-х)

+1
Ответы (1)
  1. 24 апреля, 18:09
    0
    A) 12 (x-3) = (6-x) (x+2)

    12x - 36 = 6x - x^2 - 2x + 12

    x^2 + 8x - 48 = 0

    D/4 = 16+48 = 64

    x1 = - 4+8 = 4

    x2 = - 4 - 8 = - 12

    б) (x+4) (x+1) = x - (x-2) (2-x)

    (x+4) (x+1) = 1 + (x-2) ^2

    x^2 + 4x + x + 4 = 1 + x^2 - 4x + 4

    5x + 4 = 5 - 4x

    9x = - 1

    x = - 1/9