12+6x=6+4 (2x-3) jtibnt

+5
Ответы (1)
  1. 8 декабря, 20:31
    0
    12 + 6x = 6 + 8x - 12

    6x - 8x = 6 - 12 - 12

    -2x = - 18

    x = 9