Упростить выражения

2 х (в квадрате) * 3 ху - 4 х * 5 х (в квадрате) у

+5
Ответы (1)
  1. 27 октября, 08:31
    0
    2 х² * 3 ху - 4 х * 5 х²у = х (2 х*3 у) - х (4*5 ху) = х (2 х*3 у) - (4*5 ху) = х (6 ху-20 ху) = х * (-14 ху) = - 14 х²у