5+2x-3 (x-13) равно 50

+1
Ответы (2)
  1. 22 февраля, 23:28
    0
    5+2 х-3 х+39=50

    2 х-3 х=-39-5+50

    -1 х=6

    х=-6
  2. 22 февраля, 23:29
    0
    5+2x-3x+39=50

    -x=6

    x=-6